Stare, nie nadające się do użytku budynki nie tylko psują estetykę przestrzeni, ale także zabierają miejsce, które można by racjonalnie wykorzystać. Dlatego też istnieje procedura rozbiórek i wyburzeń. A tymi mogą zajmować się tylko wyspecjalizowane firmy. W dużej mierze wiąże się to z zagrożeniem, jakie wyburzenie budynków ze sobą niesie. Zawsze trzeba wykonywać je przy użyciu odpowiedniego sprzętu, a także z zachowaniem zasad bezpieczeństwa i higieny pracy.

Rozbiórki i wyburzenia od podstaw

Na czym polegają rozbiórki i wyburzenia? Na początku należy podkreślić, że te dwa terminy oznaczają zupełnie co innego. Owszem, wiążą się z dekonstrukcją budynku, ale przebiegają inaczej i mają nieco inne cele. Rozbiórka to proces najczęściej wykonywany ręcznie. Dlaczego? Ponieważ jej celem jest odzyskanie tylu elementów konstrukcji, ile się da. Te elementy, o ile ich stan pozwala, mogą być z czasem ponownie wykorzystane. I dlatego tak ważna jest tu precyzja działania, którą trudno uzyskać, gdy pracuje się przy użyciu maszyn. Tymczasem wyburzenie prowadzi do totalnej destrukcji. Tu nie trzeba uważać na żadne elementy, więc wyburzeń dokonuje się przy pomocy ciężkiego sprzętu. Mury najczęściej rozbija się przy pomocy kul wyburzeniowych. A później dźwigami i spycharkami porządkuje. 

Kto więc może wykonywać zlecenia rozbiórek? 

Jak zostało już powiedziane, wyłącznie wyspecjalizowane firmy. Są to podmioty, które posiadają odpowiednie certyfikaty i uprawnienia. No i które dysponują odpowiednim sprzętem. A to wszystko dlatego, że zarówno rozbiórki, jak i wyburzenia stanowią potencjalne zagrożenie dla otoczenia. Firma ma natomiast obowiązek wszelkie zagrożenia minimalizować. Ponosi więc ogromną odpowiedzialność i stąd konieczność jej odpowiedniego przygotowania.

 

A jak prace takie wyglądają w praktyce? Jeśli bierze się za nie naprawdę profesjonalna firma, to mają one charakter kompleksowy. Nie obejmują tylko samego wyburzania, czy dekonstrukcji. W ich zakresie jest również posprzątanie terenu. W efekcie plac po takich pracach jest doskonale przygotowany do tego, aby wejść i rozpocząć na przykład nowe prace budowlane.

Szukając dobrej firmy, zawsze trzeba zwracać uwagę na to, jakie jest jej zaplecze i czy zapewnia ona porządek po zakończeniu prac.

Kategorie: Budownictwo

0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *